0.7500" (3/4) Shank DIA x 90° Included Angle - 4 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 06183
- Mfg Part No: 06183
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $149.50/EA
Description
0.7500" (3/4) Shank DIA x 90° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0450" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Flutes, APLUS Coated - (HCM90-40750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 3/4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 90D |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| End Style | Chamfer |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |