0.2500" (1/4) Shank DIA x 60° Included Angle - 2 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 06258
- Mfg Part No: 06258
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $27.60/EA
Description
0.2500" (1/4) Shank DIA x 60° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0200" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 2 Flutes, APLUS Coated - (HCM60-20250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 1/4 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Included Angle | 60D |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Length of Cut | .2160 in |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| End Style | Chamfer |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |