0.1875" (3/16) Shank DIA x 60° Included Angle - 4 FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 06333
- Mfg Part No: 06333
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $22.50/EA
Description
0.1875" (3/16) Shank DIA x 60° Included Angle x 2.0000" (2) Overall Length X 0.0180" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 4 Flutes, APLUS Coated - (HCM60-40187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 3/16 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Included Angle | 60D |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Length of Cut | .1620 in |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| End Style | Chamfer |
| Series | HCM |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |