0.7500" (3/4) Shank DIA x 60° Included Angle - 3 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 07005
- Mfg Part No: 07005
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $169.00/EA
Description
0.7500" (3/4) Shank DIA x 60° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.1000" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM60-30750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 3/4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 60D |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Length of Cut | .5625 in (9/16) |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |