0.2500" (1/4) Shank DIA x 120° Included Angle - 3 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 07015
- Mfg Part No: 07015
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.20/EA
Description
0.2500" (1/4) Shank DIA x 120° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0600" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 3 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM120-30250)
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .2500 in |
|---|---|
| Length of Cut | .0570 in |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Included Angle | 120D |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| # Flutes | 3 |
| Coating | APLUS |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |