0.5000" (1/2) Shank DIA x 60° Included Angle - 5 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 07023
- Mfg Part No: 07023
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $71.90/EA
Description
0.5000" (1/2) Shank DIA x 60° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.0800" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 5 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM60-50500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 1/2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 60D |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Length of Cut | .3640 in |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |