0.3750" (3/8) Shank DIA x 120° Included Angle - 5 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 07034
- Mfg Part No: 07034
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.10/EA
Description
0.3750" (3/8) Shank DIA x 120° Included Angle x 2.5000" (2-1/2) Overall Length X 0.0700" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 5 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM120-50375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 3/8 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Included Angle | 120D |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Length of Cut | .0910 in |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |