0.7500" (3/4) Shank DIA x 120° Included Angle - 5 Helical FL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 07037
- Mfg Part No: 07037
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $171.20/EA
Description
0.7500" (3/4) Shank DIA x 120° Included Angle x 3.0000" (3) Overall Length X 0.1000" Tip DIA Carbide Chamfer Mill, 5 Helical Flutes, APLUS Coated - (HPCM120-50750)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 5 |
|---|---|
| Coating | APLUS |
| Diameter | 3/4 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Included Angle | 120D |
| Diameter (Decimal) | .7500 in |
| Length of Cut | .1950 in |
| Shank Dia | 0.7500" (3/4) |
| Diameter (Fractional) | 3/4 |
| End Style | Chamfer |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HPCM |
| Substrate | Solid Carbide |