3 FL - Ball - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 12077
- Mfg Part No: 12077
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $30.50/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.5625" (9/16) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HST-R-30187-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .5630 in |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HST-3 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |