3 FL - Ball - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 12107
- Mfg Part No: 12107
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $34.10/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HST-S-30250-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HST-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |