3 FL - Ball - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.1250" (1-1/8) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 12407
- Mfg Part No: 12407
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $128.30/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 1.1250" (1-1/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide Ball End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HST-SR-30625-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.1250 in (1-1/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HST-3 |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |