3 FL - Ball - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1563" LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.3750" (3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 13017
- Mfg Part No: 13017
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $31.70/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.1563" Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 0.3750" (3/8) Reach Carbide Ball End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HST-RN-S-30125-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .1563 in (5/32) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HST-RN-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |