3 FL - Ball - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL x 2.3750" (2-3/8) Reach - APLUS Coated
- Item Code: HEL 13317
- Mfg Part No: 13317
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $141.10/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 2.3750" (2-3/8) Reach Carbide Ball End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HST-RN-M-30500-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Neck Diameter | 0.4750" |
| Neck Length | 1.7500" (1-3/4) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 2.3750" (2-3/8) |
| Series | HST-RN-3 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |