2 FL - Ball - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - Uncoated
- Item Code: HEL 17555
- Mfg Part No: 17555
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $98.70/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-S-20625-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |