5/8X1-5/8X3-1/2 S2 SC BN UNC H45AL-2-BN
- Item Code: HEL 17570
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
HBAL-R-20625-R-0 5/8x5/8x1-5/8x3-1/2 Uncoated BN S2
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .6250 in |
|---|---|
| Shank Dia | 0.6250 in (5/8) |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| # Flutes | 2 |
| Overall Length | 3.5000 in (3-1/2) |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| End Style | Ball End |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| Coating | Uncoated |