2 FL - Ball - 45° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 5.0000" (5) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 17752
- Mfg Part No: 17752
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $302.50/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.0000" (2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-R-21000-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Series | H45AL-2 |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |