2 FL - Ball - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2188" LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.5000" (1/2) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 18060
- Mfg Part No: 18060
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $24.00/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2188" Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 0.5000" (1/2) Reach Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, Uncoated - (H45AL-RN-R-20187-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .2187 in (7/32) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |