2 FL - Ball - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 18122
- Mfg Part No: 18122
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $37.50/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.1250" (1-1/8) Reach Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-R-20250-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 17157
2 FL - Ball - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE