2 FL - Ball - 45° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.4375" (7/16) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.1250" (1-1/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 18167
- Mfg Part No: 18167
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.30/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.1250" (1-1/8) Reach Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-R-20312-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |