2 FL - Ball - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 6.0000" (6) OAL x 3.1250" (3-1/8) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 18237
- Mfg Part No: 18237
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $103.20/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length x 3.1250" (3-1/8) Reach Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-L-20375-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Ball End |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Neck Diameter | 0.3560" |
| Neck Length | 2.6250" (2-5/8) |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Overall Reach | 3.1250" (3-1/8) |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |