2 FL - Ball - 45° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.2500" (2-1/4) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 18302
- Mfg Part No: 18302
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $101.90/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.2500" (2-1/4) Reach Carbide 45° Helix Ball End Mill for Aluminum, 2 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-M-20500-BN)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 2 |
|---|---|
| End Style | Ball End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-2 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |