3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2188" LOC x 3.0000" (3) OAL x 0.5000" (1/2) Reach - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 19062
- Mfg Part No: 19062
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.20/EA
Description
0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.2188" Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length x 0.5000" (1/2) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-RN-R-30187)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .2187 in (7/32) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .1875 in |
| Diameter (Fractional) | 3/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 03090
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.3125" (5/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - Uncoated
LEARN MORE
HEL 03092
3 FL - Square - 45° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.3125" (5/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE
HEL 48031
3 FL - Square - 40° Helix - 0.1875" (3/16) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE