5/16X7/16X6 S3 SC SQ UNC H45AL-RN-3
- Item Code: HEL 19200
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $0.00/EA
Description
HAL-RN-X-30312-R-0 5/16x5/16x7/16x4 LBSx6 nck=0.296 UnCtd S3
Tech Specs
Back To Top| Diameter (Decimal) | .3125 in |
|---|---|
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Shank Dia | 0.3125 in (5/16) |
| # Flutes | 3 |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Overall Length | 6.0000 in (6) |
| Brand | Helical Solutions |
| Chipbreaker? | N |
| Substrate | Solid Carbide |
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |