3 FL - Square - 45° Helix - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) LOC x 4.0000" (4) OAL x 1.3750" (1-3/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 19285
- Mfg Part No: 19285
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $56.70/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.6250" (5/8) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 1.3750" (1-3/8) Reach Carbide 45° Helix Square End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-RN-R-30500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .6250 in (5/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-RN-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |