3 FL - Corner Radius - 0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) LOC x 1.5000" (1-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 23011
- Mfg Part No: 23011
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $17.10/EA
Description
0.1250" (1/8) Cutter DIA x 0.1250" (1/8) Shank DIA x 0.0100" Radius x 0.2500" (1/4) Length of Cut x 1.5000" (1-1/2) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-30125-R.010)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .010 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .2500 in (1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1250 in |
| Diameter (Fractional) | 1/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-3 |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Shank Dia | 0.1250" (1/8) |