3 FL - Square - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 23100
- Mfg Part No: 23100
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $42.80/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-30250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |