3 FL - Corner Radius - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 3.0000" (3) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 23213
- Mfg Part No: 23213
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $72.40/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HSV-R-30500-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-3 |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |