3 FL - Square - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 23330
- Mfg Part No: 23330
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $285.00/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-31000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |