3 FL - Square - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.5000" (4-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 23340
- Mfg Part No: 23340
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $334.80/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.5000" (4-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HSV-R-31000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-3 |
| Overall Length | 4.5000" (4-1/2) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |