3 FL - Square - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 23350
- Mfg Part No: 23350
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $363.80/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 3 Flutes, APLUS Coated - (HSV-M-31000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.6250 in (2-5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSV-3 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |