7 FL - Square - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.7500" (1-3/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24062
- Mfg Part No: 24062
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $65.70/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 1.7500" (1-3/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-X-70250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.7500 in (1-3/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |