7 FL - Square - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.8125" (13/16) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24107
- Mfg Part No: 24107
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $39.10/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.8125" (13/16) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-R-70312)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .8125 in (13/16) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |