7 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.8750" (7/8) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24182
- Mfg Part No: 24182
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $43.90/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.8750" (7/8) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-SR-70375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .8750 in (7/8) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HSF-7 |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |