7 FL - Square - 0.4375" (7/16) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 1.0000" (1) LOC x 2.7500" (2-3/4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24257
- Mfg Part No: 24257
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $57.30/EA
Description
0.4375" (7/16) Cutter DIA x 0.4375" (7/16) Shank DIA x 1.0000" (1) Length of Cut x 2.7500" (2-3/4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-R-70437)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .4375 in |
| Diameter (Fractional) | 7/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 2.7500" (2-3/4) |
| Shank Dia | 0.4375" (7/16) |