7 FL - Square - 0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24317
- Mfg Part No: 24317
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $61.50/EA
Description
0.5000" (1/2) Cutter DIA x 0.5000" (1/2) Shank DIA x 0.7500" (3/4) Length of Cut x 2.5000" (2-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-S-70500)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .7500 in (3/4) |
| Overall Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Series | HSF-7 |
| Shank Dia | 0.5000" (1/2) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .5000 in |
| Diameter (Fractional) | 1/2 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |