7 FL - Square - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 2.0000" (2) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24422
- Mfg Part No: 24422
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $150.40/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 2.0000" (2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-M-70625)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |