7 FL - Square - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24542
- Mfg Part No: 24542
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $274.40/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-S-71000)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |