7 FL - Square - 1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 1.2500" (1-1/4) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) LOC x 5.5000" OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24632
- Mfg Part No: 24632
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $693.10/EA
Description
1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 1.2500" (1-1/4) Shank DIA x 2.6250" (2-5/8) Length of Cut x 5.5000" Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-M-71250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.6250 in (2-5/8) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.250 in |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 5.5000" |
| Shank Dia | 1.2500" (1-1/4) |