7 FL - Square - 1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 1.2500" (1-1/4) Shank DIA x 3.2500" (3-1/4) LOC x 6.0000" (6) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24647
- Mfg Part No: 24647
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $761.30/EA
Description
1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 1.2500" (1-1/4) Shank DIA x 3.2500" (3-1/4) Length of Cut x 6.0000" (6) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-L-71250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 3.2500 in (3-1/4) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.250 in |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 6.0000" (6) |
| Shank Dia | 1.2500" (1-1/4) |