7 FL - Square - 1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 1.2500" (1-1/4) Shank DIA x 5.0000" (5) LOC x 7.5000" (7-1/2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 24662
- Mfg Part No: 24662
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $978.10/EA
Description
1.2500" (1-1/4) Cutter DIA x 1.2500" (1-1/4) Shank DIA x 5.0000" (5) Length of Cut x 7.5000" (7-1/2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HSF-X-71250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 5.0000 in (5) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Fractional) | 1-1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.250 in |
| Series | HSF-7 |
| Overall Length | 7.5000" (7-1/2) |
| Shank Dia | 1.2500" (1-1/4) |