7 FL - Square - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 26122
- Mfg Part No: 26122
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $26.40/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-SR-70250)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| Chipbreaker? | No |
| Coating | APLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Square End |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Series | HEV-7 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |