7 FL - Square - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 26212
- Mfg Part No: 26212
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $44.40/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.5000" (1/2) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-S-70375)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .5000 in (1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |