7 FL - Corner Radius - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) LOC x 5.0000" (5) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 27422
- Mfg Part No: 27422
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $342.90/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 2.0000" (2) Length of Cut x 5.0000" (5) Overall Length Carbide Corner Radius End Mill for Steel, 7 Flutes, APLUS Coated - (HEV-R-71000-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 7 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | 2.0000 in (2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | HEV-7 |
| Overall Length | 5.0000" (5) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |