3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.4375" (7/16) LOC x 4.0000" (4) OAL x 2.1250" (2-1/8) Reach - Uncoated
- Item Code: HEL 28180
- Mfg Part No: 28180
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $70.80/EA
Description
0.3125" (5/16) Cutter DIA x 0.3125" (5/16) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.4375" (7/16) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length x 2.1250" (2-1/8) Reach Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, Uncoated - (H45AL-C-RN-M-30312-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | Uncoated |
| Length of Cut | .4375 in (7/16) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3125 in |
| Diameter (Fractional) | 5/16 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-C-RN-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.3125" (5/16) |