3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) LOC x 2.0000" (2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 29122
- Mfg Part No: 29122
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $38.00/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 0.3750" (3/8) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-C-S-30250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | .3750 in (3/8) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-C-3 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |