3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) LOC x 3.0000" (3) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 29167
- Mfg Part No: 29167
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $56.60/EA
Description
0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.0000" (1) Length of Cut x 3.0000" (3) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-C-M-30250-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | Yes |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Length of Cut | 1.0000 in |
| Overall Length | 3.0000" (3) |
| Series | H45AL-C-3 |
| Shank Dia | 0.2500" (1/4) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .2500 in |
| Diameter (Fractional) | 1/4 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |
| Stock Status | In Stock |
Substitute Items
HEL 48121
3 FL - Corner Radius - 40° Helix - 0.2500" (1/4) Cutter DIA x 0.2500" (1/4) Shank DIA x 0.0150" (1/64) Radius x 0.7500" (3/4) LOC x 2.5000" (2-1/2) OAL - ZPLUS Coated
LEARN MORE