3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.5000" (1-1/2) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 29332
- Mfg Part No: 29332
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $92.40/EA
Description
0.3750" (3/8) Cutter DIA x 0.3750" (3/8) Shank DIA x 0.0200" Radius x 1.5000" (1-1/2) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-C-L-30375-R.020)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .020 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.5000 in (1-1/2) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Decimal) | .3750 in |
| Diameter (Fractional) | 3/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | H45AL-C-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 0.3750" (3/8) |