3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) LOC x 3.5000" (3-1/2) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 29497
- Mfg Part No: 29497
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $146.30/EA
Description
0.6250" (5/8) Cutter DIA x 0.6250" (5/8) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.6250" (1-5/8) Length of Cut x 3.5000" (3-1/2) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-C-R-30625-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| Chipbreaker? | Yes |
| Coating | ZPLUS |
| Coolant Through? | No |
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Length of Cut | 1.6250 in (1-5/8) |
| Overall Length | 3.5000" (3-1/2) |
| Series | H45AL-C-3 |
| Shank Dia | 0.6250" (5/8) |
| Weldon Flat? | No |
| Diameter (Decimal) | .6250 in |
| Diameter (Fractional) | 5/8 |
| Brand | Helical Solutions |
| Substrate | Solid Carbide |