3 FL - Corner Radius - 45° Helix - 1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) LOC x 4.0000" (4) OAL - ZPLUS Coated
- Item Code: HEL 29647
- Mfg Part No: 29647
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $291.20/EA
Description
1.0000" (1) Cutter DIA x 1.0000" (1) Shank DIA x 0.0300" Radius x 1.2500" (1-1/4) Length of Cut x 4.0000" (4) Overall Length Carbide 45° Helix Corner Radius End Mill for Aluminum, 3 Flutes, ZPLUS Coated - (H45AL-C-S-31000-R.030)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 3 |
|---|---|
| End Style | Corner Radius- .030 |
| Coating | ZPLUS |
| Length of Cut | 1.2500 in (1-1/4) |
| Substrate | SOLID CARBIDE |
| Diameter (Fractional) | 1-0 |
| Brand | Helical Solutions |
| Diameter (Decimal) | 1.000 |
| Series | H45AL-C-3 |
| Overall Length | 4.0000" (4) |
| Shank Dia | 1.0000" (1) |