4 FL - Square - 0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.1875" (3/16) LOC x 2.0000" (2) OAL - APLUS Coated
- Item Code: HEL 30047
- Mfg Part No: 30047
- Unit Size: 1
Suggested Retail Price: $23.30/EA
Description
0.1562" (5/32) Cutter DIA x 0.1875" (3/16) Shank DIA x 0.1875" (3/16) Length of Cut x 2.0000" (2) Overall Length Carbide Square End Mill for Steel, 4 Flutes, APLUS Coated - (HSV-S-40156)
Tech Specs
Back To Top| # Flutes | 4 |
|---|---|
| End Style | Square End |
| Coating | APLUS |
| Length of Cut | .1875 in (3/16) |
| Substrate | Solid Carbide |
| Diameter (Decimal) | .1562 in |
| Diameter (Fractional) | 5/32 |
| Brand | Helical Solutions |
| Series | HSV-4 |
| Overall Length | 2.0000" (2) |
| Shank Dia | 0.1875" (3/16) |